Home projekty Projekt "Podróże kształcą"

Projekt "Podróże kształcą"

Projekt edukacyjny wycieczek szkolnych pod hasłem: "Podróże kształcą"

Zajęcia terenowe to jedno z najważniejszych elementów w nauczaniu przyrody. Kontaktu z żywą przyrodą nie zastąpią najlepsze fotografie, filmy czy wypchane okazy. Na wycieczce świat odbieramy wszystkimi zmysłami. Możemy uczyć się przyrody, matematyki, historii, kultury zachowania. Są to zajęcia interdyscyplinarne. To, co dzieci zobaczą na ?własne oczy? długo zapadnie im w pamięci. Najlepiej wyposażoną pracownią jest otaczająca nas przyroda. Tutaj znaleźć i pokazać możemy niemal wszystko. Wystarczy tylko skorzystać z tego, co mamy w zasięgu ręki. Aby umożliwić uczniom udział w zajęciach terenowych opracowano i wdrożono do realizacji projekt edukacyjny wycieczek szkolnych pod hasłem: "Podróże kształcą". Praca z dziećmi w ciągu realizacji projektu była wykonywana nieodpłatnie w ramach czasu wolnego.

Cele zadania:

• rozbudzanie zainteresowań podróżniczych uczniów
  • propagowanie form aktywnego spędzania czasu wolnego
  • umożliwienie uczniom z rodzin gorzej sytuowanych materialnie uczestnictwa w wycieczkach szkolnych
  • zapobieganie powstawaniu negatywnych zjawisk spowodowanych brakiem wystarczających i ciekawych ofert spędzania czasu wolnego

Projekt kierowany był do wszystkich uczniów klas IV ? VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Reczpolu. Czas realizacji - październik 2008 - październik 2009 roku. Partnerami w realizacji projektu byli: Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Stowarzyszenie Przyjaciół Reczpola, rodzice uczniów. W ramach projektu uczniowie pod opieką nauczycieli poznawali swoją gminę, powiat, województwo, kraj. Zapoznawali się z walorami przyrodniczymi, zabytkami, historią, kulturą. W ciągu roku szkolnego uczniowie wzięli udział w ośmiu wycieczkach. Wycieczki realizowane były w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, np. w soboty, podczas ferii zimowych, Dzień Dziecka.

Każde wyjście lub wyjazd na wycieczkę poprzedzone zostawało spotkaniem przygotowawczym. Uczniowie jadąc na wycieczkę zostawali wyposażeni w niezbędne informacje dotyczące miejsca wycieczki.Po powrocie z wycieczki odbywały się spotkania sprawozdawcze. Na spotkaniach tych uczniowie pracowali w czterech zespołach:

fotograficznym

• opracowywanie zdjęć z wyjazdów

informatycznym

• wykonanie prezentacji multimedialnych, aktualizowanie strony internetowej

plastycznym

• wykonywanie prac malarskich, ulotek, organizowanie wystaw

sprawozdawczym

• pisanie sprawozdań z odbytych wycieczek

W czasie realizacji projektu uczniowie wzięli udział w następujących wycieczkach:

1. Do Dubiecka - zwiedzanie Muzeum Archeologicznego p. Roberta Szybiaka oraz rezerwatu przyrody Broduszurki w Winnem Podbukowinie (wrzesień 2008 roku)

2. Do Rezerwatu Brzozy Czarnej w Reczpolu - rajd pieszy z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu (październik 2008 roku)

3. Do Przemyśla spacer po rynku Starego Miasta, zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego, Katedry, parku miejskiego, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Kopca Tatarskiego. Wycieczka zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (luty 2009 roku)

4. Do Rymanowa Zdroju - wycieczka 4 dniowa w czasie ferii zimowych, zwiedzanie Rymanowa Zdroju, Iwonicza Zdroju, zwiedzanie huty szkła ?Sabina? - zapoznanie z technologią wytwarzania szkła, zwiedzanie Krosna i muzeum lamp naftowych. Wycieczka zorganizowana dzięki współpracy i wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Przyjaciół Reczpola

5. Do Przemyśla - wyjazd na film "Popiełuszko", wyjazd zorganizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Reczpola (marzec 2009 roku)

6. Do Rzeszowa - wyjazd do kina Helios oraz zwiedzanie miasta (maj 2009 roku)

7. Do Niedzicy - wycieczka 3 dniowa, zwiedzanie zamku w Niedzicy, rejs statkiem spacerowym po zaporze, zwiedzanie Szczawnicy, wycieczka do Wąwozu Homole. Wycieczka zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, funduszom z organizacji kiermaszu świątecznego oraz wsparciu osoby prywatnej, która opłaciła pobyt na wycieczce uczennicy kl. IV

8. Do Zakopanego - wycieczka 3 dniowa, zorganizowana na zakończenie projektu, sfinansowana w całości ze środków Programu Integracji Społecznej. Spacer po Krupówkach, wyjazd na Gubałówkę, wycieczka piesza nad Morskie Oko oraz Dolinę Kościeliską.

Wszystkie zaplanowane trasy wycieczek realizowane były w podobny sposób przez prowadzących. Każda z w/w wycieczek poprzedzana była spotkaniem przygotowawczym, na którym uczniowie zapoznawali się z celem wycieczki, historią odwiedzanego miejsca, obliczali odległość i czas przejazdu, obliczali koszty. Po powrocie z każdej z wycieczek odbywało się spotkanie podsumowujące, na którym poszczególne grupy zadaniowe wywiązywały się z powierzonych im zadań. Zgromadzone z wycieczek materiały zamieszczone są na stronie internetowej szkoły www.reczpol.edu.pl oraz na wystawach szkolnych.

Koordynatorzy projektu:

Joanna Bednarz