Home projekty Ścieżka przyrodniczo - historyczno - dydaktyczna "Poznajemy bliżej Reczpol"

Ścieżka przyrodniczo - historyczno - dydaktyczna "Poznajemy bliżej Reczpol"

Ścieżka przyrodniczo - historyczno - dydaktyczna

Poznajemy bliżej Reczpol

Aby umożliwić uczniom udział w zajęciach terenowych założono ścieżkę przyrodniczo - historyczno - dydaktyczną Poznajemy bliżej Reczpol. Ma ona ułatwić prowadzenie lekcji w terenie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Reczpolu oraz gminy Krzywcza i okolic. Ponadto ścieżka ta ma służyć rodzinom mieszkającym na terenie gminy jako miejsce do spędzania czasu wolnego i aktywności na świeżym powietrzu.

Projekt powstał we współpracy szkoły ze społecznością lokalną. Partnerem w realizacji projektu był Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Sfinansowany został ze środków Programu Integracji Społecznej.

Celem projektu było stworzenie uczniom oraz rodzinom mieszkającym na wsi możliwości aktywnego, twórczego, a zarazem ukierunkowanego sposobu spędzania czasu wolnego. Projekt przewidywał założenie interdyscyplinarnej ścieżki edukacyjnej na terenie wsi Reczpol, mającej służyć nie tylko społeczności lokalnej, ale również uczniom tutejszej szkoły i grupom przyjezdnym. Ścieżka ta wzbogaciła wiedzę mieszkańców na temat walorów przyrodniczych (ekosystem naturalny - las, rzeka), historyczno-kulturowych (cerkiew, krzyż upamiętniający walki na terenie gminy Krzywcza) i turystycznych tego regionu. Ścieżka ta również promuje zdrowy styl życia, zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W ramach projektu odbywały się spotkania integrujące pomiędzy rodzinami pozwalające na wymianę poglądów, prezentację własnych pomysłów, poszerzanie wiedzy i zainteresowań. Społeczność lokalna bardzo aktywnie włączyła się do prac przy powstawaniu ścieżki. Przyznać należy, że praca nie należała do łatwych. Po wspólnym wytyczeniu szlaku mieszkańcy wsi Reczpol przystąpili do prac porządkowych, tj. wykosili trawy na odcinku 8 km, odsłonili skałę nad Sanem oraz oczyścili odcinek drogi prowadzącej przez las. Następnie włączyli się do prac związanych z przygotowywaniem dokumentacji oraz terenu pod montaż tablic i montażem tablic.

Uroczystego otwarcia ścieżki dokonał Wójt Gminy Krzywcza p. Witold Szpytman i dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu p. Tadeusz Kroker w dniu 26 września 2009 roku. W dniach 3-5 października 2009 roku odbyła się wycieczka dla zaangażowanych w projekt mieszkańców wsi oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Reczpolu. Po zakończeniu realizacji projektu, ścieżka edukacyjna pozostanie i nadal będzie służyć pomocą w zdobywaniu wiedzy oraz twórczym działaniom następnym pokoleniom.

Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu:

Joanna Bednarz

Tomasz Sus